Bankowość internetowa czyli on-line

Bankowość internetowa czyli on-line

Najprostszym określeniem na bankowość internetową jest dokonywanie operacji bankowych przez klienta za pośrednictwem Internetu. Wystarczy mieć tylko komputer z dostępem do sieci oraz przeglądarkę internetową. Bankowość internetowa jest swoistą formą prowadzenia e-biznesu, gdzie działalność internetowa jest jedynie uzupełnieniem klasycznej formy działalności Banku. W zależności od Banku i rodzaju konta klient ma możliwość na wgląd w stan środków na swoim koncie, uzyskanie informacji na temat usług oferowanych przez bank oraz na dokonywanie operacji bankowych samodzielnie. Klient posiadający konto internetowe może za jego pośrednictwem mieć dostęp do swoich rachunków bankowych przez 24 godziny na dobę z każdego punku kuli ziemskiej. Otrzymuje na bieżąco informacje podstawowe dotyczące banku i jego operacji. Może samodzielnie realizować przelewy krajowe i zagraniczne, a także zakładać lokaty i inwestować środki zgromadzone na koncie bankowym. Niektóre banki w swej ofercie internetowej oferują błyskawiczne przelewy. Klient także może samodzielnie zakładać i zamykać w ramach tego samego rachunku konta oszczędnościowe i walutowe, zmieniać dzienne i miesięczne limity transakcji gotówkowych czy bezgotówkowych. Bankowość internetowa jeszcze do niedawna wspierała bankowość tradycyjną, lecz coraz częściej staje się wiodąca w ofercie bankowej.