Czy warto grać na giełdzie?

Czy warto grać na giełdzie?

Znajomość zasad funkcjonowania rynków finansowych, doświadczenie intuicja i odrobina szczęścia. Sukces w grze na giełdzie to suma tych wszystkich czynników. W dłuższej perspektywie osoba bez doświadczenia nie ma szans na zarobienie na papierach wartościowych. Dostęp do obrotu papierami wartościowymi gwarantują biura maklerskie. Inwestorzy nie muszą wykonywać setek telefonów, aby składać zlecenia. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu oraz wirtualnym kontem maklerskim. Ta kusząca możliwość łatwego zarobku wciąga wiele osób. W czasie kryzysu finansowego inwestowanie na giełdzie jest dużo bardziej ryzykowne niż w czasach prosperity. Tak więc ryzyko straty jest dużo większe. Inwestowanie w akcje stabilnych spółek nie przynosi dużych zysków. Dlatego też należy uważnie obserwować kursy w perspektywie długoterminowej. Opłaca się także mieć rozeznanie na temat sytuacji w światowych giełdach. Polska GPW dynamicznie reaguje na wahania na giełdach w Azji i Stanach Zjednoczonych. Mając odpowiednią wiedzę można przewiedzieć wzrosty lub spadki kursów i zareagować odpowiednio wyprzedażą albo kupnem dużej ilości akcji określonych spółek. Pasywną formą inwestowania w stabilne spółki jest całoroczne oczekiwanie na wypłatę dywidendy od zysku dla udziałowców. Od transakcji na giełdzie należy odprowadzać podatek.