Czy warto inwestować w lokaty terminowe

Czy warto inwestować w lokaty terminowe

Tak to już jest, że w każdym społeczeństwie jest grupa ludzi, którzy odczuwają ciągły brak gotówki i biorą kredyty na rozmaite potrzeby, nie myślą nawet o tym, żeby oszczędzać, a następnie inwestować zaoszczędzone pieniądze. Jest też z kolei druga grupa ludzi, którzy posiadają dodatkowe środki finansowe, z kredytów korzystają sporadycznie, na przykład w przypadku kupna jakiejś nieruchomości, zaś zaoszczędzone pieniądze inwestują w rozmaity sposób. Jak pokazują statystyki, najwięcej osób w naszym kraju oszczędza swoje pieniądze w ten sposób, że wpłaca środki finansowe na lokaty terminowe, są one różne – od okresów miesięcznych aż po lokaty długoterminowe, bo 5 letnie. Jesteśmy w tym względzie nieco odmiennym społeczeństwem niż większość krajów tak zwanej Europy Zachodniej, bowiem tam bardzo wielu ludzi inwestuje w akcje giełdowe. Powstaje pytanie, czy inwestowanie w lokaty terminowe to obecnie dobra inwestycja, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zmiana w przepisach uniemożliwia już inwestowania w tak zwane lokaty antybelkowe, a wiec zapewniające uniknięcia 10 procentowego podatku od zysków kapitałowych. Oprocentowanie obecnych lokat terminowych to obecnie nieco poniżej 4 procent (średnio), a wiec poziom niewiele przekraczający inflacje z roku 2012. Jeśli inflacja w tym roku zmniejszy się, a wszystko na to wskazuje, takie lokaty są dość korzystną, a co najważniejsze – bezpieczną inwestycją.