Dobry biznesplan – co zawiera?

Dobry biznesplan – co zawiera?

Biznesplan to słowo wręcz znienawidzone, przez wielu twórców nowych działalności. Kto z nas lubi papierkową robotę i wykonywanie żmudnych obliczeń? Chyba nie ma takiej osoby. Jeśli jednak chodzi o ten temat, to, co bardzo często nam przeszkadza to właśnie fakt, że te badania są naprawdę ogromnie potrzebne. Jeśli ich nie zrobimy może to wyjść na naszą szkodę. Warto, więc poświęcić nasze osobiste upodobania i siąść do pracy, by wykonać ją jak najszybciej i także jak najlepiej. Tak by nie trzeba było poprawiać. Na co więc musimy zwrócić uwagę? Ogromnie ważne jest odpowiednie ulokowanie kosztów działalności i spodziewanych zysków. Część finansowa, której tak bardzo nie lubimy jest sposobem na odpowiednie przeanalizowanie opłacalności naszej inwestycji. By zrobić ją w sposób rozsądny musimy się skupić na odpowiednim rozplanowaniu wydatków. Czy środki, którymi dysponujemy pozwalają nam na takie rozmieszczenie wydatków, jakie planujemy? Czy możemy z czystym sumieniem i bez żadnych zagrożeń zainwestować tyle środków? By zrobić także dobrą prognozę ewentualnych zysków, musimy mieć, na czym budować. Zanim, więc zaczniemy brać sumy klientów prosto z księżyca, zajrzyjmy do takich dobrych źródeł informacji, jak chociażby BIP, czy Urząd Statystyczny. Sprawdźmy także jak wygląda sprzedaż w zaprzyjaźnionych firmach. Pamiętajmy, nie budujmy domków na piasku.