Domowe finanse pod kontrolą

Domowe finanse pod kontrolą

Budżet domowy każdej rodziny jest ograniczony. Jego wysokość zależy od dochodów obojga małżonków. W zależności od sytuacji, większą część mogą pochłaniać codzienne wydatki. W takiej sytuacji można zastosować proste metody kontroli w. Przede wydawanych pieniędzy. Przede wszystkim trzeba zacząć od notowania wszystkich wydatków i dochodów. Daje to możliwość perspektywicznego spojrzenia na domowe finanse. Aby usprawnić cały proces, można skorzystać z arkusza kalkulacyjnego. Za pomocą prostych formuł stworzymy uniwersalne narzędzie, które zmieni nasze spojrzenie na domowy budżet. Co więcej, nie trzeba nic za nie płacić. Taka tabela powinna zawierać wszystkie główne wydatki, takie jak koszty żywności, paliwa, dojazdów, czynszu itp. Po miesiącu korzystania z domowej tabeli finansów, można zacząć optymalizować wydatki. W zależności od rozkładu kosztów, należy podjąć próbę ich zmniejszenia np. o 5% w kolejnym miesiącu. Jeśli taki założony próg okaże się zbyt niski, w następnym miesiącu zmniejsza się wydatki o kolejne pięć procent. Poza stosowaniem się do metody tabeli, trzeba pamiętać o unikaniu generowania niepotrzebnych kosztów. Mieszkając w mieście można sprzedać samochód i korzystać ze środków transportu publicznego. Inną sprawdzoną receptą poprawy domowej sytuacji finansowej jest robienie większych zakupów raz, dwa razy w tygodniu.