Ekonomia to ciągle popularny kierunek studiów

Ekonomia to ciągle popularny kierunek studiów

Na rynku edukacji wyższej minął już pierwszy moment zafascynowania studentów kierunkami ekonomicznymi. Punkt kulminacyjny osiągnął on około roku 2000. Wówczas równie popularnym kierunkiem studiów była informatyka. Rynek pracy tak szybko nasycił się studentami ekonomii i informatyki, że liczba kandydatów na jedno miejsce na największych uczelniach w kraju, drastycznie spadała. Przyczyniła się do tego także słaba sytuacja ekonomiczna w kraju. Wydawać się mogło, że jest to kres popularności tego typu studiów w Polsce. Największe uczelnie ekonomiczne w kraju nadal przyjmowały studentów, przyciągając maturzystów dobrymi statystkami zatrudnienia. Publiczne szkoły wyższe zaczęły modyfikować swoje listy kierunków. Ekonomia została wyparta przez studia z zakresu marketingu i zarządzania. W ramach kierunków ekonomicznych, tworzono także specjalizacje o tematyce zarządzania i marketingu. Jak wiadomo, sytuacja na polskim rynku usług jest odbiciem tego, co dzieje się na rynkach zachodnich. Tak więc w momencie przyspieszenia ekonomicznego gospodarek europejskich, ponownie pojawiło się zapotrzebowanie na absolwentów kierunków ekonomicznych. W Polsce powstawało coraz więcej wyspecjalizowanych instytucji finansowych oraz oddziałów zagranicznych korporacji. Z roku na rok, coraz więcej absolwentów ekonomii zdobywało dobrze płatne stanowiska z perspektywą zatrudnienia w długim okresie.