Jak dbać o finanse rodziny

Jak dbać o finanse rodziny

Jedno z popularnych powiedzonek mówi o tym, że pieniądze szczęścia nie dają, jednak można od razu odpowiedzieć na to, że bez pieniędzy żyć się nie da. Oba powiedzenia są słuszne, w naszym codziennym życiu widzimy, że pieniądze są jednak w życiu niezbędne, dlatego tak ważna jest kwestia finansowa dla każdej rodziny. Dbanie o finanse rodziny to nie tylko samo zarabianie pieniędzy, to również umiejętność ich wydawania, umiejętność pomnażania kapitału, utrzymanie wzajemnej korelacji na właściwym poziomie pomiędzy poszczególnymi kwestiami. Jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy, to wiele osób ma już jakby w genach zakodowana albo oszczędność, albo rozrzutność – w tym drugim przypadku należy uczyć się miarkowania z wydatkami, aby nie popaść w nadmierne zadłużenie. Niebezpieczeństwem w takich sytuacjach jest robienie zakupów przy pomocy kart kredytowych, posiadanie na nich dużego limitu zadłużeniowego – często niestety niektórzy traktują takie karty kredytowe jako źródło szybkiej gotówki, robią w ten sposób, że biorą z bankomatu pieniądze, a więc kredyt i z tych właśnie środków dokonują opłat za gaz, prąd i innych. Trzeba pamiętać, że jest to jeden z najdroższych kredytów, bowiem wybierając pieniądze z bankomatu w takiej formie bank naliczy nam nie tylko wysokie odsetki od takiego kredytu, ale jeszcze prowizję za taką formę wypłaty pieniędzy. Dbając o finanse rodzinne część dochodów należy mądrze inwestować, przy czy warto jest dywersyfikować źródła inwestycji.