Jak można oszczędzać?

Jak można oszczędzać?

Każdy z nas marzy o tym, aby na swoim koncie oszczędnościowym zgromadzić pokaźną sumę pieniędzy, która zapewni nam oraz naszym najbliższych komfort i bezpieczeństwo w perspektywie odległej przyszłości. Jest to zadanie niełatwe, ponieważ średnie zarobki kształtują się na poziomie uniemożliwiającym nam regularne odkładanie znaczących sum pieniędzy. Ale na szczęście istnieją różne metody oszczędzania. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że odkładanie do skarbonki czy skarpety w XXI wieku nie jest najlepszym sposobem oszczędzania. Sprawą elementarną jest to, abyśmy posiadali jasno określony cel naszego oszczędzania oraz w miarę możliwości mieli datę, do której chcemy zebrać daną kwotę. Może to być 3000 zł na najbliższe wakacje, albo 20 000 na samochód, który planujemy kupić za 10 lat. Następnie możemy ustalić miesięczną kwotę, którą odkładamy i zapamiętać, aby przekazać pieniądze na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Jeśli odkładamy w krótkim terminie, najodpowiedniejszym rozwiązaniem są produkty typu lokata. W przypadku oszczędzania długoletniego, warto zastanowić się nad funduszami inwestycyjnymi, które mają w swojej ofercie banki czy towarzystwa. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z pewnym ryzykiem utracenia naszych oszczędności i jest to przeznaczone dla osób, których ryzyko nie jest czynnikiem paraliżującym.