Jak powstał sukces platformy aukcyjnej eBay.com

Jak powstał sukces platformy aukcyjnej eBay.com

Twórca pierwszej platformy aukcyjnej, a obecnie największej na całym świecie jest Irańczyk Pierre Omidya`r. Początek jego działalności powstał przypadkowo, a przyczyniła się do tego jego żona, która zbierała namiętnie opakowania po słodyczach. W Internecie istniała szansa znalezienia innych hobbystów, by móc się wymieniać trofeami. Pierre wówczas pracował jako programista i stwierdził, ze stworzenie platformy internetowej, która umożliwiałaby wystawienie użytkownikom portalu przedmiotów na sprzedaż, a z drugiej strony oferowanie przed kupujących właściwej ceny jest prosty. W 1995 r zarejestrował domenę eBay.com. Pierwszą zarejestrowaną aukcją internetowa na portalu był wskaźnik laserowy, nota bene zepsuty. Pierwsze aukcje internetowe bazowały na wielkim zaufaniu użytkowników, gdyż pieniądze za zakupiony przedmiot wysyłali sobie na drugi koniec kraju. W przypadku reklamacji transakcji wysyłało się je na skrzynkę Pierre`a, który próbował polubownie doprowadzić do zadowolenia obydwu stron aukcji. Oczywiście nie zdawało to egzaminu i rok później wprowadzono na eBay-u system opinii zwrotnych, czyli opinii o przebiegu transakcji oraz kupujący wystawiał opinię sprzedającemu i na odwrót. Pierwszego pracownika Pierre zatrudni w rok po zarejestrowaniu domeny, a następnie sam zrezygnował z etatu i zajął się wyłącznie eBay-em.