Jak skutecznie zacząć oszczędzać

Jak skutecznie zacząć oszczędzać

Z tematyką oszczędzania borykamy się od małego, kiedy to pierwszymi nauczycielami, którzy uczyli nas oszczędzania byli nasi rodzice. Jednak nie wszyscy wynieśli z domu umiejętność oszczędzania. W dzisiejszych czasach bardzo widoczna jest nieumiejętność do oszczędzania pieniędzy. Można to stwierdzić chociażby na bazie tego, że ile byśmy nie zarabiali to wciąż nam brakuje. W gruncie rzeczy większość z nas nie potrafi oszczędzać i tego nie robi żyjąc z miesiąca na miesiąc. Jak więc zacząć skutecznie oszczędzać? Na początku musimy obliczyć ile wynosi nasz cały miesięczny dochód. Najlepiej to rozpisać na zasadzie naszych przychodów i wydatków. Kolejną rzeczą, którą powinniśmy zrobić to lista miesięcznych wydatków takich jak czynsz, rachunki za gaz, prąd, wodę i opłata za telefon. Powinniśmy również ustalić sobie kwotę na wydatki w sporządzaniu zakupów spożywczych. Ostatnią najmniej istotną sprawą jest budżet na zakupy odzieżowe i elektroniczne. Kwota, która nam zostanie po uwzględnieniu tych wszystkich elementów jest kwotą, którą możemy zaoszczędzić. To jeden ze sposób, ale nie jedyny. Możemy również sami odgórnie ustalić sobie kwotę jaką chcemy miesięcznie oszczędzać uwzględniając przy tym nasz miesięczny dochód i rozchód. Najważniejszą zasadą jest systematyczność i cierpliwość. Jeżeli w naszym oszczędzaniu nie będziemy systematyczni nie mamy co liczyć na skuteczne tworzenie sobie zaplecza finansowego. Z kolei musimy również być cierpliwi, ponieważ oszczędzając nie wzbogacimy się w kilka miesięcy.