Każdy kształtuje ekonomię

Każdy kształtuje ekonomię

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawą z roli jaką pełni w mikroekonomicznej sferze gospodarki swojego kraju. Dotyczy to głównie wolnego rynku, gdzie konsument w sposób bezpośredni wpływa na czynniki ekonomiczne, takie jak cena. Wśród ekonomistów z liberalnego nurtu powszechna jest opinia, że rynkiem rządzi przeciętna gospodyni, która idąc do sklepu wybiera produkt z szerokiej gamy dostępnych substytutów danego produktu. Towary posiadają kilka kryteriów, które decydują o wyborze ich bądź nie. Głównym tego typu czynnikiem jest cena, która ma największy wpływ na świadomość konsumenta. Inną rzeczą jest jakoś produktu. Nie chcemy nabywać wyrobów, które będą nam służyć stosunkowo krótko. Byłoby to po prostu nieopłacalne dla nas. Dalszym, mniej istotnym kryterium wyboru jest wygląd zewnętrzny. Jak bardzo jest on dla nas ważny, zależy od naszych preferencji, a także od specyfiki produktu. Ważniejszy dla nas jest wygląd w przypadku kupna ubrania czy samochodu niż w przypadku kupna narzędzi do prac domowych. Podsumowując, w rzeczywistości wolnego rynku, wybierając dany produkt spośród dostępnej oferty decydujemy o sukcesie danej firmy oraz od poziomu popytu i podaży. Warto zwracać uwagę na produkty substytucyjne i wybierać je rozsądnie bez pochopnych decyzji pod wpływem chwili. W ten sposób możemy zaoszczędzić sporo pieniądze w dłuższej perspektywie czasu.