Mocna złotówka – czy dobra dla gospodarki

Mocna złotówka – czy dobra dla gospodarki

Każdego dnia nasz bank centralny ogłasza notowania walut, a wiec jak ma się nasza złotówka w relacji do głównych walut światowych, tych najważniejszych, a wiec w porównaniu do dolara amerykańskiego, euro oraz do franka szwajcarskiego (te ostatnie notowania są szczególnie ważne dla Polaków, gdyż 700 tysięcy spośród nas posiada kredyty hipoteczne zaciągnięte właśnie w walucie szwajcarskiej). Na poziom złotego ma wpływ bardzo wiele czynników, trudno jest tu wymienić wszystkie – czasami nawet drobna zdawałoby się wydawać rzecz powoduje wahania kursowe naszej waluty. Ma na pewno wpływ na moc danej waluty mają siła gospodarki, notowania według agencji ratingowych, poszczególne wydarzenia czy to polityczne, czy gospodarcze, czasami nawet takie zdawałoby się odległe zjawiska, jak kryzys finansowy w Grecji czy w Hiszpanii czy też nietypowe posunięcia gospodarcze w takich krajach jak Węgry czy Słowacja. Generalnie jest lepiej, jak nasza waluta jest mocniejsza – mniej wtedy wydajemy jako państwo na odsetki od naszych długów, możemy taniej kupować towary za granica, jeździć na tańsze wycieczki, mniejsze raty płacimy za kredyty walutowe. Z kolei jednak ta sama można złotówka jest wrogiem eksporterów w naszym kraju, bowiem za wyprodukowane, a następnie sprzedawane za granice produkty maja mniejszy zarobek, jest więc nasza gospodarka przez to mniej konkurencyjna.