Oprocentowanie kredytów – kiedy bank je obniży

Oprocentowanie kredytów – kiedy bank je obniży

Każdy z nas, kto bierze kredyt, chciałby, aby był on jak najniżej oprocentowany – zmniejsza to koszty, ułatwia spłatę zaciągniętego zobowiązania kredytowego. z kolei banki maja inny cel – z jednej strony ściągnąć do siebie klienta, by skorzystał z oferty kredytowej, a jednocześnie sprawić, by oprocentowanie danego kredytu oraz pozostałe jego koszty dla klienta, jak marża, prowizja za udzielenie czy koszty ubezpieczenia były dość wysokie – bank jak każda firma dba o swój zysk. Wszelkie sprawy pomiędzy bankiem i kredytobiorcą reguluje szczegółowa umowa pomiędzy stronami – umowa kredytowa, tam zawarte będą wszelkie szczegóły związane czy to z oprocentowaniem, czy to mówiące na przykład o możliwości wcześniejszej spłaty kredytu. Przeważnie kredyty realizowane w naszym kraju przez banki maja zmienną stopę procentową, zależna głównie od wskaźnika WIBOR, a ten z kolei uzależniony jest od tego, na jakim poziomie Rada Polityki Pieniężnej ustawi tak zwaną referencyjną stopę oprocentowania. Im stopa niższa, tym WIBOR jest również niższy, a wiec bank powinien nam obniżyć oprocentowanie kredytu, co z kolei powinno zaowocować obniżeniem wysokości poszczególnych rat kredytu. Jednak w poszczególnych umowach kredytowych zawarte są klauzule, pod jakimi warunkami bank obniży nam oprocentowanie kredytu, w tej kwestii nie ma żadnych odgórnych, regulowanych przepisami ustaleń, jest to jedynie umowa pomiędzy bankiem a danym kredytobiorcą.