Powstawanie gospodarki światowej

Powstawanie gospodarki światowej

Już od wielu lat obserwujemy trend polegający na globalizacji naszego życia. To zjawisko zachodzi na wielu płaszczyznach, głównie w sferze polityki, kultury, języka czy tradycji. Szczególnie widoczna jest globalizacja na płaszczyźnie ekonomicznej. Możemy zauważyć szybko powstającą gospodarkę światową. Jest to zjawisko nieuniknione. Polega to przede wszystkim na ujednolicaniu się towarów, którymi handlują ludzie na całym świecie. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony możemy nabyć produkt w swoim kraju, który jeszcze niedawno był dostępny tylko na drugim końcu świata. Z drugiej strony globalizacja powoduje, że często lokalne produkty z ogromnym wysiłkiem walczą o przetrwanie. Produkty rozpowszechnione na świecie są dostosowane do preferencji ogółu. A z reguły kiedy coś dostosowujemy do wszystkich, nie jest to dobre dla prawie nikogo tylko przeciętne dla większości. Powstanie światowej gospodarki pozwala na konkurowanie ze sobą gospodarek z różnych kontynentów. Konkurencja z założenia przynosi korzyści dla ogółu. Natomiast kolejną wadą i zagrożeniem globalizacji na płaszczyźnie ekonomicznej jest to, że szanse zaistnienia w gospodarce światowej mają tylko ogromne korporacje, które mają swoje siedziby w zamożnych krajach półkuli północnej. Nawet duże firmy ze średnio zamożnych krajów mają bardzo małe szanse zaistnienia na rynku globalnym.