Problemy z komunikacją

Problemy z komunikacją

W każdej działalności zawodowej, również tej prowadzonej w ramach biznesu internetowego, elementem nieodłącznym i wprost nieodzownym jest komunikacja. Z kim? Ze współpracownikami (jeżeli oczywiście tacy istnieję), z klientami i kontrahentami (tak tymi obecnymi, jak i tymi potencjalnymi, których dopiero zamierzamy „przyciągnąć”), z urzędnikami, przedstawicielami banków, księgowością, kurierami, dostawcami, pocztą. Już sama ta wyliczanka pokazuje, że komunikację podzielić można na dwa typy: wewnętrzną, dotyczącą kontaktu z osobami, z którymi współpracujemy bezpośrednio i które są związane z naszym biznesem przez to, że z nami współpracują oraz zewnętrzną, dotyczącą klientów, kontrahentów, urzędników, przedstawicieli banków i wszystkich innych osób i instytucji funkcjonujących poza naszą działalnością, ale związanych z nią różnego typu formalnościami. Niezmiernie istotne jest zadbanie o to, żeby komunikacja ta przebiegała w sposób jak najbardziej sprawny, jasny, konkretny, rzeczowy, rzetelny. Wszelkie zgrzyty na polu komunikacyjnym z kimkolwiek mogą odbić się na naszej działalności w sposób bardzo negatywny, więc lepiej uniknąć tego, zapewniając od początku właściwy przepływ informacji na wszystkich polach komunikacyjnych. Warto zatem popracować nad strategiami skutecznej i trafnej komunikacji.