Spojrzenie na koncepcje keynesizmu

Spojrzenie na koncepcje keynesizmu

Niewątpliwie Keynes był jednym z najbardziej wpływowych ekonomistów wszechczasów. Jego pomysły i koncepcje do dziś są wielokrotnie stosowane, a jego nauka jest wykładana na największych światowych uczelniach. Poglądy Keynes’a określić można jako lewicowe, ponieważ to on stworzył interwencjonizm państwowy czy przekonywał o słuszności świadczeń socjalnych. Podkreślić należy, że jest on szczególnie lubiany przez ławy rządowe. Z prostego względu, mianowicie, jego koncepcje mówią o większej roli państwa w gospodarce. Rząd chce to robić, ponieważ może wtedy podwyższyć podatki dla najbogatszych i mieć większe wpływy w budżecie. Ściąganie wyższych podatków od osób najzamożniejszych i przekazywanie świadczeń socjalnych biedniejszych to postulaty Keynes’a. Uważał także, że powodem bezrobocia jest niski popyt, który jest z kolei spowodowany zbyt dużymi oszczędnościami w społeczeństwie. Keynes chciał, aby ludzie mnie oszczędzali, a więcej wydawali. Takie stawianie sprawy jest sprzeczne z liberalizmem gospodarczym, który stawia przede wszystkim na wolność obywateli, którzy mogą oszczędzać tyle ile chcą. Podwyższanie podatków dla najbogatszych to z kolei swego rodzaju niesprawiedliwe karanie ludzi, którzy prawdopodobnie więcej pracowali, efektywniej albo byli zdolniejsi i dorobili się większych pieniędzy. Obie strony barykady mają swoje racje i argumenty.