Sprzedaż towarów za granicę

Sprzedaż towarów za granicę

Prowadząc działalność gospodarczą i odnosząc sukcesy na lokalnym rynku, przychodzi moment, kiedy należy pomyśleć o poszerzeniu zasięgu sprzedaży. Dzięki temu, że Polska jest w Unii Europejskiej, możliwości eksportu towarów za granicę do 27 państwa członkowskich są bardzo duże. Trudniej jest eksportować np. do Australii czy Ameryki Północnej, gdyż sama tylko odległość generuje duże koszty. Do tego dochodzą opłaty, cła oraz konieczność spełnienia koniecznych wymogów w obu państwach, eksportującym importującym. Zalety wejścia na nowe rynki często przeważają koszty. Jeśli przeprowadzono dobre badanie rynku, może okazać się, że w innym kraju istnieje nisza, którą można wypełnić naszymi produktami lub usługami. Eksportując do krajów Europy Zachodniej można uzyskać wyższe ceny, niż na rodzimym rynku. Zysk będzie więc większy i pozwoli na dalszy rozwój działalności. Marka może stać się rozpoznawalna także za granicą, ale wymaga to dużego nakładu kosztów. Dlatego na w początkowym okresie buduje się zaufanie poprzez wysoką jakość obsługi zagranicznych klientów. Do tego potrzebni są pracownicy, zorientowani na lokalnym rynku, znający języki oraz zwyczaje panujące w danym kraju. Może pojawić się konieczność otwarcia nowych siedzib firmy w państwach do których eksportujemy. Tylko sprawny system zarządzania przedsiębiorstwem funkcjonującym może pozwolić na utrzymanie jego pozycji na rynku.