Szacowanie przychodów i kosztów

Szacowanie przychodów i kosztów

Najtrudniejszym zadaniem przyszłego przedsiębiorcy jest trzymanie się kosztorysów. Każda osoba rozpoczynająca działalność handlową, musi mieć na względzie fakt, że wszystko, co zakupi na wstępie, to koszty, które odbiją się na bilansie końcowym naszej firmy. Równie ważne jak obliczenie kosztów, jest także stosowne wymierzenie przychodów. To sprawia najwięcej problemów. Przypuśćmy, że chcemy założyć kawiarnię. Skąd mamy wiedzieć ile klientów przyjdzie w pierwszych miesiącach działalności, a ile w następnych? Niektórzy, powiedzą: przecież ocena tego jest niemożliwa. Okazuje się jednak, że można jej dokonać i to w całkiem łatwy sposób. Trzeba sięgnąć do odpowiednich źródeł. Oczywiście, czeka nas dosyć żmudna praca, ale ona naprawdę się opłaci. Musimy sprawdzić dostępne na stronie Urzędu Statystycznego odpowiednie pomiary, wykonane nie przez nas, ale przez krajowy urząd. To bajecznie prosty sposób, a ile przynosi informacji. Poza tym możemy się pokusić o zrobienie ankiet. Czy nie warto poświęcić trochę zamysłu twórczego by zobaczyć jak działa nasza branża, jak zareagują na naszą działalność klienci? Taki chwilowy wysiłek pozwoli nam rozpocząć działania z większą pewnością siebie. Przychody i koszty, to bardzo trudne tematy, których nie zawsze chcemy dotykać, ale to właśnie one świadczą o powodzeniu działalności.